Humakin eri verkostojen ristiinopiskelupalvelun (RIPA) opintotarjonnasta löytyville opinnoille ilmoittaudutaan Pepin opiskelijan työpöydän kautta. Opinnoille ilmoittaudutaan Pepissä samalla tavalla kuin ilmoittaudut Humakin omille opinnoille. RIPA -opintojaksojen suoritusmerkinnät eli arvioinnit siirtyvät suoraan HOPSillesi ilman AHOT-menettelyä tai Opintopolun linkkien jakamista.
Löydät RIPA -opintotarjonnan helposti Pepistä HOPSin kautta. Tutustu tarjontaan hyvissä ajoin, niin olet ajoissa ilmoittautumassa.
Ohjeet RIPA -opintojen löytämiseen Pepissä
Jos sinulla on oikeus osallistua toisen korkeakoulun järjestämiin opintoihin, sinulle tulee näkyviin ristiinopiskelun toiminnot Humakissa opiskelijan työpöydälläsi. Kirjaudu ensin opiskelijan työpöydällesi ja siirry HOPSillasi Opintojen valinta-välilehdelle. Oikean reunan suurennuslasin kuvasta pääset lisäämään hopsillesi ristiinopiskelun opintoja.

Opintojen haussa voit suodattaa ristiinopiskelun opintoja valitsemalla alla olevan kuvan mukaisesti ristiinopiskelun suodatuksen. Kun olet löytänyt haluamasi opinnon, klikkaa sen kohdalla oikeasta reunasta Lisää koriin.

Tämän jälkeen vie vielä valitsemasi opinnot hopsille painikkeesta Vie valitut HOPSiin.
Ilmoittautumisen ohjeet
Ilmoittautuminen ristiinopiskelun toteutuksille tehdään HOPSin Ilmoittautumiset-välilehdellä samaan tapaan kuin muillekin opinnoille. Näet hopsillesi lisäämiesi opintojen ilmoittautumiset automaattisesti Ilmoittautuminen käynnissä -otsikon alla. Ilmoittaudu opinnolle oikean reunan Ilmoittaudu-painikkeesta.

Ilmoittaudu-painikkeen painamisen jälkeen avautuu vielä uusi ikkuna, jossa vahvistat luvan siirtää ilmoittautumis- ja opiskelutietosi toiseen korkeakouluun. Sinun tulee rastittaa Hyväksyn siirron ja klikata Jatka, jotta ilmoittautuminen tallentuu.
Kun olet ilmoittautunut toteutukselle, siirtyy ilmoittautumistieto automaattisesti toiseen korkeakouluun. Näet ilmoittautumisesi tilan (odottaa hyväksyntää/ hyväksytty/hylätty) HOPSin Ilmoittautumiset -välilehdellä.
Kun ilmoittautumisesi on hyväksytty toteutukselle, saat siitä viestin toiselta korkeakoululta ja samassa saat ohjeet opintojen aloittamiseksi. Toisen korkeakoulun tarjoamat opinnot on erotettu hopsin eri välilehdillä symbolilla

Suoritusten siirtäminen
Kun opinnot on suoritettu, opinnoista tallennettu suoritusmerkintä siirtyy automaattisesti Humakille ja opiskelijan työpöydällesi ilman AHOT-menettelyä tai Opintopolun linkin jakamista.
Myöhemmin myös muita korkeakouluja tulee Ripan piiriin mukaan ja ohjeita päivitetään sitä mukaa, kun muiden korkeakoulujen tilanteesta tulee lisätietoa. Noudata RIPA -opinnoille ilmoittautumisessa aina opinnon tiedoissa olevaa ilmoittautumisohjetta.